ATV320U11M2B sensorless vector control
Xiamen Online Union Technology Co., Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
  • 1
Brand Name : Schneider
Model Number : ATV320U11M2B
Place of Origin : China
MOQ : 1
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 999
Delivery Time : in stock / 1-3 work days
Packaging Details : Brand New Original
Contact Now
ATV320U11M2B Schneider Electric 32-Output Relay Module
Technical specifcations for ATV320U11M2B
Power and Voltage:
Nominal output power: 1.1 kW.
Rated supply voltage: 200-240 V, single phase.
Maximum output voltage: 240 V.
Current and Power:
Nominal output current: 6.9 A.
Line current: 13.6 A at 200 V (heavy duty) and 11.5 A at 240 V (heavy duty).
Apparent power: 2.8 kVA at 240 V (heavy duty).
Control and Communication:
Communication protocols: Modbus serial, CANopen.
Analogue input: 3 channels (AI1: 0-10 V DC, AI2: +/- 10 V DC, AI3: 0-20 mA).
Analogue output: 1 channel, software-configurable current (0-20 mA) or voltage (0-10 V DC).
Digital inputs: 7 channels.
Digital outputs: 3 channels.
Relay outputs: 4 channels (configurable relay logic).
Motor Control:
Maximum output frequency: 0.599 kHz.
Transient overtorque: 170-200% of nominal motor torque.
Motor slip compensation: Automatic, adjustable up to 300%.